آزمایشات غربالگری دوران بارداری۰

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

آزمایش های غربالگری قبل از تولد جنین مجموعه ای از آزمون هایی می باشد که اوصولا در دوران بارداری بر روی مادران باردار صورت می پذیرد تا حدالامکان از تولد نوزادانی با عیب و نقص جلوگیری شود.

در واقع در هر خانمی احتمال تولد نوزادی با نقایص مادرزادی وجود دارد گرچه این احتمال زیاد نیست اما با انجام آزمایشات لازم در این دوران تا حدود زیادی می توان به احتمال وقوع این مشکل پی برد.

بهترین زمان انجام آزمایشات و غربالگری های دوران بارداری، قبل از تولد نوزاد و با توجه به شرایط مادر و جنین در سه دوره انجام می شود. قبل از انجام این آزمایشات مادران باید به یک متخصص زنان در ساری جهت تجویز این آزمایشات مراجعه کنند.

شما عزیزان برای درمان و مشاوره های لازم در خصوص آزمایشات غربالگری دوران بارداری در ساری از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

 

آزمایش غربالگری دوره اول

آزمایش های دوره اول معمولا در سه ماهه اول بارداری و از هفته دهم تجویز می شود. این آزمایشات به طور معمول شامل آزمایش های خون و سونوگرفی است. این آزمایشات به بررسی وضعیت جنین و میزان رشد آن و همچنین بررسی بیماری های ژنتیکی مانند بیماری های سندروم داون پرداخته می شود. در این بین نقایص قلبی، فیبروز کیستیک و سایر مشکلات رشدی جنین نیز بررسی می شود.

بیشتر بخوانید
عفونت واژن و روش های درمان آن

آزمایش غربالگری دوره دوم

آزمایش های غربالگری سه ماهه دوم معمولا بین هفته ۱۴ تا ۱۸ انجام می شود. مادران با انجام آزمایش خون در این مرحله از غربالگری، از احتمال ابتلا جنین خود به بیماری سندرم داون یا نقص نخاع و اعصاب آگاهی های لازم را پیدا می کند.

تست های غربالگری سه ماهه اول

اولین سونوگرافی بارداری

معمولا از سونوگرافی برای تعیین اندازه و موقعیت جنین استفاده می شود، با انجام سونوگرافی می توان تأیید کرد که، مادر در چه مرحله از دوران باداری می باشد همچنین با انجام سونوگرافی می توان هرگونه ناهنجاری احتمالی در ساختار رشد استخوان ها و اعضای بدن جنین را بررسی کرد.

سونوگرافی NT

سونوگرافی ویژه ای که معمولا بین هفته های ۱۱ و ۱۴ بارداری انجام می شود، شامل سونوگرافی می باشد که در آن میزان تجمع مایع در قسمت پشت گردن جنین را بررسی می شود. اگر این مایع بیشتر از حد نرمال باشد، ممکن است جنین به سندروم داون مبتلا باشد. با این حال بررسی های بیشتری بعد از این دوره انجام می شود.

آزمایشات اولیه خون

معمولا دو نوع آزمایش خون به نام تست غربالگری یکپارچه متوالی و یک غربالگری یکپارچه سری در سه ماهه اول، انجام می شود. این آزمایشات جهت اندازه گیری میزان سطح برخی از مواد موجود در خون مادر، مانند پروتئین پلاسما A-مربوط به بارداری و هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونی انجام می شوند. سطح غیر طبیعی این دو ماده به معنای بالا بودن احتمال ابتلا به ناهنجاری کروموزومی است.

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

در اولین ملاقات قبل از زایمان، ممکن است خون شما آزمایش شود تا ببیند آیا در برابر سرخجه ایمن شده اید و همچنین از نظر سیفلیس ، هپاتیت B و HIV کنترل می شوید.

همچنین در آزمایش خون نوع خون و فاکتور Rh جهت سازگاری Rh را با جنین در حال رشد نیز تعیین شود. Rhمی تواند مثبت یا Rh منفی باشید. بیشتر افراد از نظر Rh مثبت هستند، اما اگر یک مادر از نظر Rh منفی شناخته شود، به این معناست که بدن او آنتی بادی هایی تولید می کند که بر هر نوع حاملگی بعدی او تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
علائم افتادگی رحم

نمونه برداری از بافت های جفت

نمونه برداری از ویل کوریونی نوعی آزمایش غربالگری تهاجمی است که شامل برداشتن یک قطعه کوچک از بافت جفت است. این نمونه برداری معمولاً بین هفته های ۱۰ و ۱۲ بارداری انجام می شود و جهت تست ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون و نقایص هنگام تولد استفاده می شود. دو روش برای برداشتن این بافت وجود دارد. یک روش از طریق شکم انجام می شود، که آزمایش ترانس شکمی نامیده می شود، و روش دیگر از طریق دهانه رحم می باشد، که آزمایش ترانس رحمی نامیده می شود.

انجام این آزمایشات دارای عوارض جانبی مانند گرفتگی یا لکه بینی است. همچنین احتمال کمی در رابطه با سقط جنین وجود دارد.

آزمایشات سه ماهه دوم  بارداری

آزمایش خون آنومالی در بارداری

نوع دیگری از آزمایش غربالگری وجود دارد که معمولا در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. در این آزمایش چهار نوع پروتئین مهم در خون اندازه گرفته می شود. انجام آزمایش خون مادر برای طلاع از علائم نقایص هنگام تولد، مانند سندرم داون، انجام می شود.

اگر این غربالگری دیرتر انجام شود و یا قبل از مراقب های بارداری ارائه شود، نسبت به تست غربالگری یکپارچه متوالی، میزان تشخیص کمتری را برای سندرم داون و سایر نقایص هنگام تولد دارد.

غربالگری دیابت بارداری

آزمایش غربالگری گلوکز دیابت حاملگی را بررسی می کند. این معمولاً شرایطی است که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. در زمان زایمان از آنجا که نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری معمولاً بزرگتر به دنیا می آیند. ممکن است فرزند شما در روزهای بعد از زایمان قند خون کمی داشته باشد.

این تست معمولاً در سه ماهه دوم انجام می شود. این شامل نوشیدن یک محلول قندی ، جذب خون و سپس بررسی میزان قند خون است. اگر در مورد دیابت حاملگی مثبت عمل کنید ، در طی ۱۰ سال آینده احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است و باید بعد از بارداری مجدداً آزمایش را انجام دهید.

بیشتر بخوانید
انواع عفونت های واژن از تشخیص تا درمان

آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

در طی آزمایش آمنیوسنتز ، مایعات آمنیوتیک جهت آزمایش از رحم خارج می شود. مایع آمنیوتیک، مایعی است که در دوران بارداری جنین را احاطه می کند.  آزمایش آمنیوسنتز ژنتیکی جهت تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون است. آمنیوسنتز ژنتیکی معمولاً بعد از هفته ۱۵ بارداری انجام می شود.

آزمایشات غربالگری دوران بارداری

تست آمینوسنتز چرا انجام می شود؟

  • آزمایش غربالگری قبل از تولد نتایج غیر طبیعی نشان دهد.
  • در دوران بارداری قبلی مادر یک ناهنجاری کروموزومی داشته باشد.
  • مادر باردار ۳۵ ساله یا بالاتر باشد.
  • مادر سابقه خانوادگی یک اختلال ژنتیکی خاص را داشته باشد.
  • مادر یا شریک زندگی اش دارای یک اختلال ژنتیکی هستید.

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

استرپتوکوک  B (GBS) نوعی باکتری است که می تواند در زنان باردار و نوزادان عفونت جدی ایجاد کند و اغلب در زنان سالم در مناطقی مانند دهان، گلو، دستگاه روده تحتانی و واژن یافت می شود:

 GBS  در مهبل صرفاً از نظر بارداری برای زن مضر نیست. این باکتری می تواند برای یک نوزاد تازه متولد شده که هنوز سیستم ایمنی قوی ندارد ، بسیار مضر باشد. همچنین  GBS می تواند باعث عفونت های جدی در نوزادانی شود که در مرحله تولد قرار دارند.

تست های تشخیصی قبل از تولد

تست های تشخیصی معمولا در مرحله بعد از آزمایشات غربالگری دوران بارداری انجام می شود که معمولا نتیجه مثبتی را به همراه دارد. در واقع تست های تشخیصی، تهاجمی تر از آزمایش های غربالگری می باشند. تست های تشخیصی پس از تشخیص وجود یک مشکل در آزمایشات غربالگری انجام می شود.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر بنفشه قریشی:

پاسخ

10 − هشت =

Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی