آیا بیماری کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

رابطه جنسی و ویروس کرونا

بیماری جدیدی به نام کرونا که در حال حاضر تقریبا تمام جهان را درگیر کرده است تعداد بسیاری از افراد را در جای جای این کره خاکی را مبتلا و جان چندین هزار نفرا را گرفته است. با توجه به شیوع بسیار گسترده و سریع این ویروس سوالات زیادی ممکن است در رابطه با اختلالاتی که در روند زندگی روزمره  ایجاد کند، مطرح شود.

 

 

شما عزیزان برای درمان و مشاوره های لازم در خصوص خطر ویروس کرونا از طریق برقراری رابطه جنسی از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

 

 

در شرایطی که همه ما مجبور رعایت فاصله اجتماعی می باشیم سوالی که ذهن زوجین را درگیر خود می کند این است که آیا برقراری رابطه جنسی می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود؟ آیا برقراری رابطه جنسی در دوران شیوع کرونا خطرناک است؟

راه های انتقال ویروس کرونا در زمان برقراری رابطه جنسی

تا کنون بر اساس شواهد و مطالعاتی که صورت گرفته مشخص شده که ویروس کرونا می تواند از طریق قطرات ریز بزاق و ترشح شده از بینی به راحتی انتقال پیدا کند. این قطرات در طولانی مدت به سطوح مختلف میچسبند و در صورت تماس دست افراد با این سطوح می توانند آلوده شوند. بنابراین افراد در طول رابطه جنسی با توجه به اینکه رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند می توانند از طریق این قطرات تنفسی در صورت آلوده بودن یک شریک جنسی به دیگری انتقال بدهد. اما هنوز هیچ اطلاعات معتبری در خصوص وجود ویروس کرونا در مایع منی وجود ندارد.

رفتار جنسی ایمن در دوران شیوع ویروس کرونا

  • مهم ترین نکته ای که باید قبل از برقراری یک رابطه جنسی ایمن در نظر گرفت شستن دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه می باشد. همچنین ضدعفونی کردن ناحیه تناسلی در این زمان از هر زمان دیگری حائز اهمیت می باشد.
  • اگر خانم یا آقا در معرض ابتلا به ویروس کرونا بوده و احتمال می دهید که مبتلا شده باشد و یا حتی علائم بیماری را نشان می دهد بهتر است از برقراری رابطه جنسی خودداری کرده تا مدتی از همسر خود دور بمانید.
  • در حقیقت الگوی مشخصی وجود ندارد که نشان دهنده انتقال بیماری کرونا از طریق برقراری رابطه جنسی باشد. اگر شما و شریک زندگی خود در معرض ابتلا به COVID-19 با کسی قرار نگرفتید، هیچ علائمی از خود نشان نداده، احساس سلامتی می کنید، می توانید ویروس را محافظت کنید ، می توانید رابطه جنسی برقرار کنید.

آیا بیماری کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

اقدام به بارداری در دوران شیوع ویروس کرونا

بسیاری از خانم ها نیز در دوران شیوع کرونا در سر دارند و این مساله ذهن آنها را درگیر کرده است و این سؤال برای آنها مطرح می شود که آیا زنان اکنون می توانند برای باردار شدن اقدام کنند یا خیر؟ آیا داشتن رابطه جنسی برای فرزند دار شدن ممکن است؟  شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انتقال ویروس از مادر به جنین در طی بارداری یا زایمان امکان پذیر است. (با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود ، زیرا این امر قطعی نیست.). اما به نظر نمی رسد که ویروس از طریق اسپرم یا تخمک منتقل شود، بنابراین جنین نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

کلام آخر

باید بخاطر داشت که ویروس کرونا یک ویروس جدید و خطرناکی است و نحوه شیوع آن همچنان در حال تغییر است. برای زوج هایی که در حال حاضر این دوران را سپری می کنند، توصیه می شود نسبت به جلوگیری از تماس های اجتماعی و بهداشت خود هوشیار باشند. توصیه می شود تا آخرین خبرهای مربوط به ویروس کرونا را از سایت سازمان بهداشت جهانی WHO و منابع معتبر دنبال کنید.

 

راه های ارتباطی با دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان در ساری:

  • مازندران، ساری، خيابان قارن، ساختمان شهريار
  • [۰۱۱] ۳۳۳۲۷۱۳۷
  • [۰۹۱۱] ۹۱۹۹۳۰۸
  • صفحه اینستاگرام
  • info@dr-ghoreishi.com

[همه: 2 متوسط: 2.5]
dr-ghoreishi
دکتر بنفشه قریشی

دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی و فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی مازندران (ساری) می باشند.

پاسخ

15 − 6 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر بنفشه قریشی