آیا زنان مبتلا به ایدز می توانند باردار شوند؟

آیا زنان مبتلا به ایدز می توانند باردار شوند؟

تا چندی پیش تصور بر این بود که خانم هایی که آلوده به ویروس ایدز هستند هیچ وقت نباید اقدام به بارداری کنند اما با پیشرفت علم، اقدامات و مراقبت های لازم در دوران پیش از بارداری و در دوران بارداری بسیاری از خانم هایی که به ایدز مبتلا هستند می توانند به رویایی فرزنددار شدن دست پیدا کنند.

در این مقاله سعی داریم به تمام زنان مبتلا به ایدز که به صورت ناخواسته یا اتفاقی دچار این بیماری شده اند این اطمینان را بدهیم که با وجود ابتلا به ویروس HIV هم می توانند صاحب فرزند سالم شوند.

 

شما عزیزان برای درمان و مشاوره های لازم در خصوص بارداری و زایمان در ساری از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

اقدامات لازم پیش از دوران بارداری

مهم ترین اقدامی که در این دوران باید صورت گیرد داشتن برنامه ای منظم دقیق می باشد. مشورت در مورد تصمیم گرفته شده برای بارداری با یک پزشک زنان و زایمان جهت آشنایی با مراقبت های لازم در مورد ویروس ایدز و پیدا کردن روش های کم خطر در کاهش سرایت نوزاد طی مراحل بارداری، یکی دیگر اقداماتی است که باید پیش از بارداری انجام شود. انجام تست های هپاتیت B  و C الزامی است. همچنین مصرف انواع ویتامین های لازم که حاوی کلسیم و فولیک اسید می باشد می تواند بسیار مفید باشد. استعمال دخانیات، مصرف الکل و مواد مخدر برای سلامت شما و جنین تاثیر بسیار منفی دارد بهتر است مصرف این مواد را ترک کنید.

خانم ها با مطالعه مطالبی که گروهی از افراد متخصص در زمینه بارداری خانم های مبتلا به ایدز راهکارها و مراقبت هایی را ارائه کرده اند می توانند به ترتیب مراحل انجام آزمایشات لازم را در دوران پیش از بارداری را انجام دهند.

مراقبت های لازم در طول دوران بارداری

انجام آزمایشات لازم یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی است که باید پیش از بارداری به منظور افزایش شانس بارداری را در یک خانم افزایش می دهد. آزمایش ایدز قبل از بارداری هم یکی دیگر از آزمایشاتی است که انجام آن قبل از بارداری ضروری است مخصوصا در خانم هایی که به این بیماری مبتلا هستند.

همچنین مصرف داروهای HIV خطر انتقال ویروس از مادر به جنین را کاهش می دهد. بنابراین خانمی که قصد دارد برای بارداری اقدام کند اگر از نظر ویروس HIV مثبت باشد و بار ویروسی او در حد بسیار پایینی باشد همچنین میزان CD4 و لوکوسیت (که به نوعی ایمنی بدن را بر عهده دارند ) در ماکسیمم حد خود قرار داشته باشد می تواند با شرط مصرف این داروها اقدام به بارداری کند. برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه ای در مورد مصرف داروهای مختلف HIV بهتر است با یک پزشک زنان خوب مشاوره های لازم را انجام داده و پزشک بتواند با توجه شرایط بیمار دارویی مناسب تجویز کند.

چه عواملی احتمال انتقال ویروس HIV  را از مادر به جنین کاهش می دهد؟

  • انجام چکاپ های لازم و به موقع در دوران پیش از بارداری و تست ایدز در بارداری و حفظ سطح CD4 خون مادر در بالاترین حد ممکن
  • انجام زایمان سزارین در شرایط بسیار مناسب و در مراکزی که امکان مصرف دارو بلافاصله پس از زایمان برای نوزاد وجود داشته باشد.
  • تغذیه نوزاد با شیرهای خشک و مصنوعی

چه عواملی احتمال انتقال ویروس HIV  را از مادر به جنین افزایش می دهد؟

  • هرچه میزان سلول های دفاعی بدن مادر کاهش پیدا کند احتمال ابتلا جنین به ایدز بیشتر می شود.
  • عفونت های همراه نیز می تواند شانس ابتلا جنین را به ویروس HIV افزایش دهد.
  • عدم مصرف به موقع داروهای ایدز
  • عدم تجویز داروهای HIV  برای نوزاد
آیا زنان مبتلا به ایدز می توانند باردار شوند؟

آیا زنان مبتلا به ایدز می توانند باردار شوند؟

مراقبت های لازم بعد از زایمان

در خانم هایی که احتمال وجود ویروس HIV در آنها مورد تائید قرار نگرفته و مراقبت های لازم در طول دوران بارداری برای آنها انجام نشده انجام تست های تشخیص برای آنها هنگام زایمان باید انجام شود. اگر نتیجه آزمایش مثبت بود درمان مناسبی برای آنها به سرعت آغاز شود. داروی های مورد نیاز قبل از زایمان به صورت وریدی به مادر تزریق می شود و تا مدت هفته بعد از تولد نوزاد به صورت خوراکی به مادر تجویز می شود. مادران مبتلا به ایدز پس از زایمان باید از شیردادن به نوزاد خود خودداری کنند زیرا شیر احتمال انتقال عفونت را از مادر به نوزاد افزایش می دهد.

نتیجه گیری

خانم های مبتلا به ویروس HIV نباید بیماری خود را مخفی کنند و اگر مراکزی که زایمان را انجام می هند، به شرایط بیمار آشنا نباشند و اقدامات لازم از جمله تجویز داروها را برای نوزاد انجام نشود، قطعا نعمت سلامتی را از نوزاد گرفته می شود. بنابراین اگر بیمار مبتلا به ایدز، تمایل به بارداری دارد می تواند با مراقبت های لازم و حفاظت از خود تا حد زیادی می تواند شانس بهره مندی از داشتن یک نوزاد سالم را در خود افزایش دهد.

راه های ارتباطی با دکتر بنفشه قریشی:

[همه: 0 متوسط: 0]
دکتر بنفشه قریشی

پاسخ

19 − 12 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی