تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

یکی از مسائل مهم در بارداری چگونگی تغذیه در این دوران می باشد. طی این دوران بدن تمام خانم ها دچار تغییر و تحول می شود یکی از این تغییرات، ضعیف شدن سیستم ایمنی و قدرت دفاعی مادران می باشد که در این زمان، عفونت ها راحت تر می توانند سلامتی مادر و جنین را به خطر بیندازند. از این رو پزشک متخصص زنان و زایمان مصرف مواد غذایی سالم و به میزان مناسب و با رعایت اصول بهداشتی را به خانم های باردار توصیه و تاکید می کند.

یکی از مسائل مهم در بارداری چگونگی تغذیه در این دوران می باشد. طی این دوران بدن تمام خانم ها دچار تغییر و تحول می شود یکی از این تغییرات، ضعیف شدن سیستم ایمنی و قدرت دفاعی مادران می باشد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان در ساری ، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷

 

رشد و تکامل جنین وابسته به تغذیه مادر در این دوران است. تصور این نکته که مصرف مواد غذایی در این دوران باید به اندازه دو نفر باشد غلط می باشد ، تغذیه در این دوران باید متنوع و متعادل و متناسب باشد تا بتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز مادر و جنین را تامین کند.

فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی

مادر باردار سالم روزانه باید از مواد غذایی مفید در برنامه غذایی خود استفاده کند که شامل موارد ذیل می باشد:

مصرف غلات و نان

روزانه ۷ الی ۱۱ واحد از این گروه باید مورد استفاده قرار گیرد که هر واحد معادل ۳۰ گرم می باشد که تقریبا معادل یک کف دست نان به ابعاد (۱۰*۱۰) سانتی متر می باشد. همچنین این میزان معادل ۳ عدد ساقه طلایی یا نصف لیوان حبوبات پخته و یا نصف لیوان ماکارونی پخته شده بدون گوشت است.

گروه سبزیجات

روزانه ۴ الی ۵ واحد باید از گروه سبزیجات مصرف شود که هر واحد چیزی حدود ۱۰۰ گرم می باشد. به طور مثال مصرف یک عدد گوجه فرنگی یا خیار هنگام صبح و عصر، و یک بشقاب کوچک سالاد برای شام کفایت می کند.

گروه میوه جات

روزانه ۳ الی ۴ واحد از گروه میوه جات مورد نیاز می باشد که هر واحد چیزی حدود ۱۰۰ گرم می باشد. به طور مثال یک عدد سیب متوسط حدودا ۱۲۰ گرم، یک کیوی به مقدار ۱۰۰ گرم، یک عدد پرتقال متوسط حدود ۱۵۰ گرم، یک عدد خوشه انگور معادل ۹۰ گرم و یک قاچ باریک خربزه یا طالبی حدود ۳۰۰ گرم که معادل ۱۲ عدد گیلاس می باشد.

گروه شیر و لبنیات

روزانه ۳ الی ۴ واحد از این گروه مورد نیاز می باشد که هر واحد شامل ۱ لیوان شیر کم چرب یا لیوان ماست کم چرب می باشد که این میزان معادل ۲ لیوان دوغ کم چرب، ¼ لیوان کشک مایع و یا یک و نیم لیوان بستنی پاستوریزه می باشد.

گروه گوشت و پروتئین ها

روزانه ۳ واحد پروتئین حیوانی و ۱ واحد پروتئین گیاهی مورد نیاز می باشد که هر واحد شامل ۳۰ گرم می باشد. این میزان معادل یک عدد تخم مرغ پخته، دو تکه گوشت خورشتی، یک عدد سوسیس کوکتل کوچک و یا ۷۵ گرم ماهی می باشد و میزانش برای گوشت مرغ مساوی نصف ران مرغ و یا یک سوم سینه مرغ می باشد.

پروتئین گیاهی که معادل آن نصف لیوان حبوبات پخته می باشد. مصرف روغن و مواد قندی و متفرقه دیگر نیز باید کم و محدود باشد به طوری که ۱ قاشق مربا خوری روغن زیتون یا روغن جامد کفایت می کند. این میزان معادل ۵ عدد زیتون و یا ۲ عد مغز گردو می باشد.

تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

مواد غذایی ممنوعه بارداری

یک سری از مواد غذایی نیز منع مصرف در دوران بارداری دارد که شامل موارد ذیل می باشد:

  • شیر و لبنیات پاستوریزه نشده
  • غذاهای دریایی دودی
  • انواع گوشت به صورت خام و کامل پخته نشده
  • تخم مرغغ عسلی و یا نیم پز
  • مصرف سوشی( ماهی و غذاهای دریایی پخته نشده )
  • مصرف بیش از حد مواد کافئین دار
  • غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس
  • تنقلات فرآوری شده که در واقع مواد مغذی کم و در عوض دارای نمک شکر و یا چربی بالایی هستند.
  • مصرف الکل

در آخر…

همانطور که گفته شد مصرف مواد غذایی زیادی در دوران بارداری مورد نیاز نمی باشد به طوری که به صورت میانگین فقط ۳۰۰ کالری بیشتر از میزان طبیعی روزمره مورد نیاز می باشد و میزان متوسط افزایش وزن در دوران بارداری حدود ۸ ال ۱۵ کیلوگرم می باشد.

[همه: 0 متوسط: 0]
دکتر بنفشه قریشی

پاسخ

1 × دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی