خطر ویروس کرونا بر روی زنان باردار

خطر ویروس کرونا بر روی زنان باردار

امری کاملا طبیعی است که هر فرد در در دوران شیوع بالای بیماری کرونا دچار استرس و نگرانی بسیاری شود اما در این روزها تعداد بسیاری از خانم های باردار و خانواده هایشان بیشتر از افراد دیگر نگرانی و سردرگمی کرده اند. واضح است که در این دوران تنها راه جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا مطابق بر رعایت موازین پیشگیری از این بیماری، حفظ آرامش و خونسردی، ماندن در خانه، حفظ فواصل اجتماعی و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی خصوصا در دوران بارداری می باشد.

با توجه به اینکه این ویروس چه بخواهیم چه نخواهیم، کشور ما را نیز همانند سایر کشور های جهان درگیر کرده است بنابراین باید بتوانیم با وضعیت جدیدی که به وجود آمده است خود را وفق دهیم و با بکار گیری از روش های کاهش از استرس، قدرت سیستم ایمنی خود را بالا برده تا بتوانیم در برابر این بیماری مقاومت کنیم.

 

شما عزیزان برای درمان و مشاوره های لازم در خصوص خطر ویروس کرونا بر روی زنان باردار از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

 

نکته قابل توجه اینکه ما هنوز اطلاعات کافی از اینکه بیماری COVID-19 ناشی از کروناویروس جدید بر بارداری چه تأثیری می گذارد تا نتیجه گیری قطعی را به دست بیاوریم، اما با این حال تعداد کمی از زنان باردار به این ویروس مبتلا شده اند و باید مراقبت های هر چه بیشتر در این دوران برای مادران باردار اتخاذ شود.

واکنش سیستم ایمنی بدن خانم های باردار در برابر ویروس کرونا

در ابتدا تصور می شد كه سیستم ایمنی زن در دوران بارداری تضعیف می شود و باعث می شود وی مستعد عفونت شود. با این حال شواهد ساده و جدید نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن زن در دوران بارداری خود در حال تغییر می باشد. این وضعیت ایمنی متغیر در دوران بارداری برای جنین در حال رشد بسیار اهیمت دارد. به دلایل مختلف در مراحل مختلف بارداری. به عنوان مثال، در مراحل اولیه بارداری، سیستم ایمنی بدن مجبور است به گونه ای تنظیم شود تا لانه گزینی در بدن انجام شود و در حین زایمان به گونه ای تنظیم می شود تا بدن را برای زایمان آماده کند.

اما نکته اینجاست که داشتن یک سیستم ایمنی نوسان دار مادر باردار را در معرض خطر عوارض COVID-19 و مشکلات تنفسی و حتی ذات الریه قرار می دهد.

تاثیر ویروس کرونا در خانم های مبتلا به دیابت بارداری

با تشخیص دیابت حاملگی، خانم ها در گروه بارداری های پرخطر قرار می گیرند (حتی بدون وجود ویروس)، زیرا دیابت بارداری احتمال بروز عوارض را در دوران بارداری و تولد جنین افزایش می دهد. علاوه بر این، مقادیر بالای قند خون برای مدت طولانی (اگر دیابت حاملگی تشخیص داده نشود و به درستی کنترل نشود) می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

همچنین در خانم های باردار سالم، با توجه به اینکه قدرت سیستم ایمنی بدن آنها در طی سه ماهه اول بارداری متفاوت است، اقدامات احتیاطی در برابر ابتلا به ویروس کرونا ضروری است و باید مراقبت های لازم را در خصوص داشته باشند.

راه های پیشگیری از ابتلا به کرونا در خانم های باردار

  • داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب سرشار از آهن (سبزیجات برگ سبز تیره ، ماهی و تخم مرغ) و اسید فولیک (لوبیا  و سبزیجات سبز و برگدار) و مصرف یک عدد قرص مولتی ویتامین مخصوص بارداری به صورت روزانه نیز می تواند بدن خانم ها را در برابر بیماری در دوران بارداری تقویت کند.
  • مطمئناً خانم های باردار، باید با رعایت فاصله اجتماعی خود را از ابتلا به این بیماری مصون نگه دارند.
  • از آنجا که بسیاری از خانم های باردار در کنار خانواده خود زندگی می کنند و ممکن است فرزندان بزرگتر نیز داشته باشند، توصیه می شود فاصله خود را افراد دیگر خانواده رعایت کنند تا در معرض ابتلا به بیماری قرار نگیرند.

آیا مادران باردار coronavirus را به کودک خود منتقل می کنند؟

یکی از سوالاتی که همواره از متخصصین زنان و زایمان پرسیده می شود این است که آیا ویروس کرونا می تواند از مادر به جنین منتقل شوند یا خیر؟

در واقع عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی زیادی وجود دارد که می توانند در دوران بارداری به کودک منتقل شوند، مانند آبله مرغان، سرخچه، توکسوپلاسموز ، هپاتیت و  HIV . اما این مسله در مورد همه ویروس ها صدق نمی کند. البته در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کروناویروس در صورت آلوده بودن مادر ممکن است به یک نوزاد متولد نشده منتقل شود.

 

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر وجود ویروس در مایع آمنیوتیک زنان( مایعی که کودک را در دوران بارداری محاصره می کند) وجود ندارد و هیچ مدرکی در نمونه های خونی گرفته شده از بند ناف هر یک از نوزادان در خصوص وجود ویروس وجود ندارد. این نشان می دهد که زایمان طبیعی روشی ایمن می باشد اما هنوز نمی توانیم درباره این موضوع پاسخ قطعی بدهیم زیرا تعداد مطالعات موجود در مطالعات بسیار اندک است.

بنابراین همه این موارد نشان می دهند که شواهد کمی در مورد نوزادانی که ویروس را از مادرانشان در دوران بارداری دربافت کرده اند، وجود دارد.

آیا ویروس کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود؟

به طور قطعی هنوز نمی توان نتیجه گیری واقعی را در مورد اینکه آیا شیر مادر ممکن است ویروس را منتقل کند ارائه کرد.

ممکن است برخی از ویروس ها ، مانند HIV یا سیتومگالوویروس (CMV) از طریق شیر مادر منتقل می شوند، اما تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال COVID-19 وجود ندارد.

توصیه ای که در حال حاضر وجود دارد این است که مادرانی که عاری از ویروس هستند می توانند به شیردهی نوزادان خود ادامه دهند. زیرا شواهد زیادی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه شیر مادر برای سیستم ایمنی بدن کودک مفید است و متوقف کردن آن به طور کلی ممکن است باعث حساس شدن آنها به ویروس شود.

کلام آخر

با گذشت زمان اطلاعات زیادی درمورد نحوه رفتار این ویروس کسب می شود، اما در حال حاضر اقدامات احتیاطی معقول مانند شستن دست، رعایت فاصله اجتماعی، ماندن در خانه، بهترین روش می باشد.

در صورت مشاهده هر گونه علائم مشابه با علائم coronavirus ( سرفه خشک مداوم و درجه تب بالا ) بهتر است هر چه سریع تر با متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

راه های ارتباطی با دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان در ساری:

[همه: 0 متوسط: 0]
دکتر بنفشه قریشی

پاسخ

هفده − هفت =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی