راحت ترین تکنیک های کاهش درد زایمان۰

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

 روش های کاهش درد زایمان طبیعی

در عین اینکه زایمان یک مرحله بسیار شیرین و لذت بخش برای مادر محسوب می شود اما آماده نبودن بدن مادر برای زایمان می تواند او را دچار مشکل کند و درد زیادی را حین زایمان تجربه کند. یکی از مهم ترین، بهترین و راحت ترین تکنیک های کاهش درد زایمان، یاد گیری نحوه تنفس صحیح شکمی به صورت عمیق و آرام می باشد. اینکار موجب جلوگیری از تحلیل رفتن انرژی بدن مادر در طول زایمان می باشد و می تواند موجب اکسیژن رسانی بهتر به جنین شود.

سوالی که ممکن است برای مادران باردار مطرح شود این است که :

تنفس عمیق شکمی چه تاثیری در کاهش درد زایمان دارد؟

تنفس های شکمی به چه صورتی انجام می شود؟

 

شما عزیزان برای درمان و مشاوره های لازم در خصوص تکنیک های کاهش درد زایمان از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

 

برای دستیابی به پاسخ این سوالات در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید.

تنفس صحیح در بارداری

در زمان بارداری به دلیل اینکه جنین در حال رشد است و رحم بزرگ تر می شود و به ریه ها فشار وارد می شود بسیاری در تنفس مادران تغییر ایجاد می شود. نفس ها بسیار سریع و با فاصله کمتر و سطحی تر انجام می شود. مادر باید تکنیک تنفسی خود را اصلاح کند و باید آموزش ببیند تا درست نفس بکشد زیرا اکسیژن است که غذای جنین را فراهم می کند و روی مغز جنین و تک تک سلول های جنین تاثیر خوبی می گذارد. اگر اکسیژن رسانی به مادر باردار به خوبی انجام شود متعاقبا جنین رشد و هوش بهتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
هرآنچه باید درباره دوران یائسگی بدانید

تکنیک تنفسی در زمان بارداری

باید به صورت شکمی باشد یعنی مادر باردار هنگام دم اکسیژن را از بینی خود وارد می کند و احساس می کند وقتی دست خود را روی شکم خود قرار می دهد، این تنفس شکمش را ا هر بار تنفس بزرگتر و با هر بار بازدم شکم به سرجای خود باز می گردد. به این تنفس، تنفس شکمی گفته می شود.

تنفی زمانی که شکمی باشد با چند تنفس شکمی مادر باردار احساس آرامش می کندو همزمان حس تن آرامی پیدا می کند و این آرامش باعث می شود هورمون های وی به جا و درست ترشح شوند.

راحت ترین تکنیک های کاهش درد زایمان

فواید و اثرات تنفس عمیق مادران باردار هنگام زایمان

شاید همه ما این تجریه را داشته ایم زمانی که نفس عمیق می کشیم باعث می شود اکسیژن زیادی به بدن برسد و استرس کمتر و آرامش بیشتر شود. قطعا روز زایمان تمام مادران باردار دچار استرس و ترس زیادی می شوند و می خواهد یک زایمان خوب و راحتی داشته باشند. در این بخش به چند مورد از فواید تنفس صحیح مادران باردار اشاره می شود:

اکسیژن خوبی به مادر و جنین می رسد: در این روش علاوه بر اینکه اکسیژن رسانی خوبی به بدن مادر باردار انجام می شود قطعا اکسیژن خوبی هم به جنین می رسد. اگر جنین دچار کمبود اکسیژن شود ممکن است در معرض خطر قرار گیرد و دچار دیسترس تنفسی شود و یا در رحم مادر مدفوع کند. بنابراین در روز زایمان اکسیژن رسانی خوب هم به مادر و هم برای جنین یکی از موارد بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

درد مادر کمتر می شود: با تنفس خوب مادر باردار می تواند ذخیره انرژی کند. طبیعی است که روز زایمان مادر درد زیادی را تحمل می کند. در نتیجه ممکن است توانش کمتر شده و خسته شود، اکسیژن رسانی خوب به بدن مادر موجب می شود که توان بیشتری داشته باشد و در واقع بازتوانی کند. برای اینکار می تواند در فواصل بین دردها از این تکنیک بهره ببرد.

بیشتر بخوانید
خطر ویروس کرونا بر روی زنان باردار

استرس مادر از بین می رود: زمانی که درد تمام شد مادر یک دوره استراحت دارد، این زمان بهترین فرصت است که مادر می تواند اکسیژن خوبی دریافت کند و به بافت های بدن خود برساند و آرامش مطلوبی را کسب کند و خود را برای فاز بعدی درد آماده کند.

زایمان مادر راحت تر پیش می رود : یکی از فواید دیگر اکسیژن رسانی خوب به بدن این است که از خستگی مادر جلوگیری می شود زایمان راحت و سریع تر پیش می رود.

*یکی از نکاتی که مادران باردار باید به آن توجه کنند این است که این تکنیک های تنفسی را باید در طول دوران بارداری انجام دهند و این کار فقط مختص به روز زایمان نمی باشد.

چگونگی تنفس صحیح در زمان درد زایمان

زمانی که دردهای زایمان آغاز می شود نمی توان از تکنیک تنفس دم و بازدم عمیق را انجام داد. شاید این سوال برای شما هم پیش آید که هنگام درد زایمان چگونه می توان دم و بازدم عمیق را انجام داد؟

در این هنگام تمام تنفس ها از دهان و به طور مکرر و سریع تر انجام می شود و به صورت بازدم عمیق می باشد با این بازدم های عمیق موجب می شود ریه ها جا دارد که یک مادر یک دم عمیق بگیرد. همین امر موجب کاهش درد زایمان می شود.

کلام آخر

در حالت عادی معمولا تنفس حالت قفسه سینه ای دارد اما هدف از نوشتار این مقاله این است که به مادر باردار آموزش دهیم تا تنفس شکمی داشته باشد. به مادر توصیه می شود احساس کند در شکمش یک بادکنکی قرار دارد و باید این بادکنک را با دمی که انجام می دهد، باد کند. از این جهت این تصور به مادر داده می شود که فقسه سینه مادر باز شود و ریه ها پر از هوا شود و جای بیشتری داشته باشد تا اکسیژن خوبی دریافت کند. اما در بازدم مادر می تواند دهان خود را باز بگذارد، بازدم را انجام داده و هوای داخل ریه را خارج کند. توصیه می شود تا بازدم کمی طولانی تر از دم باشد.

بیشتر بخوانید
انواع عفونت های واژن از تشخیص تا درمان

اگر شماهم تمایل دارید که تکنیک های بهتر و بیشتری را در این رابطه بدانید و دوران بارداری سالم تر و زایمان بهتری داشته باشید، حتما در کلاس های آمادگی برای زایمان و مشاوره های دوران بارداری شرکت کنید.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان در ساری:

پاسخ

چهار × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی