زایمان سزارین

زایمان سزارین در ساری

زایمان سزارین چگونه است؟

چه زمانی زایمان سزارین انجام می شود؟

آیا زایمان سزارین سخت است؟

زایمان سزارین نوعی عمل جراحی بر روی شکم و رحم مادر باردار جهت تولد نوزاد می باشد. سزارین اغلب در شرایط اورژانسی یا زمانی انجام می شود که زایمان طبیعی برای مادر یا جنین خطرناک باشد. امروزه انتخاب این نوع زایمان توسط مادران بیشتر شده است. پیشنهاد می شود مادران قبل از انتخاب نوع روش زایمان خود ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنند تا بهترین نوع روش زایمان برای آنها با توجه به شرایط و جنین شان انتخاب شود.

اگر شما عزیزان برای انجام زایمان سزارین و دریافت مشاوره از دکتر بنفشه قریشی می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

چه زمانی زایمان سزارین ضرورت پیدا می کند؟

اگر چه زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین ارجح تر است ولی گاهی شرایطی پیش می آید که پزشک به طور ناخواسته مجبور می شود زایمان را به طریقه زایمان سزارین ختم بدهد. از جمله این عوامل می تواند هم به مادر مربوط باشد هم به جنین. که در ادامه به این عوامل اشاره می شود:

 • عوامل مریوط به مادر: دیابت بارداری، برخی از بیماری های قلبی، فشارخون بارداری(پره اکلامپسی)، اکلامپسی، مادری که تمام زایمان هایش به زایمان سزارین ختم شده باشد چندقلویی، تومورهای بزرگ رحمی و همچنین وجود ویروس هرپس ناحیه ژنیتال یا سایر عفونت ها ، از جمله مواردی است که موجب می شود زایمان به طریقه سزارین انجام داده شود.
 • عوامل مربوط به جنین: درشتی بیش از حد جنین، نحوه قرار گیری جنین داخل شکم مادر به صورت عرضی یا به صورت بریچ و گاهی دوقلویی ها و چندقلویی ها از دلایلی است که زایمان را به شیوه سزارین ختم می دهد.

علائمی که منجر به انجام زایمان سزارین می شود

علائم شایعی که منجر به زایمان سزارین می باشد عبارت اند از :

 • زایمان سخت یا دیستوشیال : زمانی اتفاق می افتد که سر جنین نتواند به راحتی از کانال زایمان عبور کند و یا بدنش در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشد و یا در وضعیت بریچ یا سربالا قرار داشته باشد.
 • جفت سر راهی : وضعیت جفت سر راهی زمانی رخ می دهد که بخشی از جفت، دهانه رحم را به طور کامل یا بخشی از آن را مسدود کرده باشد.
 • شرایط اورژانسی جنین : به شرایطی گفته می شود که سلامت جنین در خطر باشد. این مورد می تواند مربوط به عدم جریان خون کافی در بند ناف و جفت، جدا شدن جفت از دیواره رحم قبل از زایمان و یا بند ناف دور جنین بپیچد و تحت فشار قرار گیرد.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

نحوه عمل سزارین

ممکن است پزشک برای تصمیم انجام زایمان سزارین و بررسی احتمال آسیب به جنین از سونوگرافی استفاده کند. اگر زایمان سزارین لازم باشد مادر برای جراحی آماده می شود

 • اگر مادر از قبل در بیمارستان حضور داشته باشد یک آنژیوکت به دستش متصل می شود.
 • در اتاق جراحی بیهوش می شود. در اغلب موارد از بیهوشی نخاعی که بی حسی بخش انتهای نخاعی می باشد، گاهی هم از بیهوشی عمومی استفاده می شود.
 • پزشک با برش دادن شکم جراحی را آغاز می کند. اگر از برش عمودی استفاده کند دقیقا از زیر ناف تا بالای استخوان شرمگاهی برش داده می شود البته در اکثر موارد از شکاف افقی که دقیقا بالای استخوان شرمگاهی بوده که به شکاف بیکینی معروف است استفاده می شود.
 • پزشک برش دوم را در لایه زیرین رحم ایجاد می کند و به محض اینکه رحم باز شد اگر کیسه آمینوتیک سالم باشد آن را شکافته و جنین را خارج می کند.
 • از ایجاد شکاف در رحم تا متولد شدن نوزد به طور معمولا ۵ دقیقه زمان لازم است.
 • پزشک بند ناف را با گیره نگه داشته و سپس آن را می برد.
 • جفت نیز به آرامی خارج می شود و شکم و رحم محکم بخیه زده می شود.
 • تمام این فعالیت ها به حدود ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد.
 • بعد از ۶ تا ۸ هفته بعد از انجام زایمان سزارین مادر بهبودی کامل خواهد داشت و زخم شکم التیام می یابد.

در ادامه شما عزیزان می توانید زایمان سزارین انجام شده توسط دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در ساری را مشاهده بفرمائید.

پاسخ

چهار × پنج =

Call Now Button