زایمان طبیعی در ساری

زایمان طبیعی

از زمان بارداری تا زمان به دنیا آمدن نوزاد، والدین می توانند تصمیم بگیرند که نوزاد خود را طبیعی به دنیا آورند و یا از راه زایمان سزارین. در این مقاله به بررسی جوانب مختلف زایمان طبیعی می پردازیم.

در زیمان طبیعی، کودک از راه واژن، با گشاد شدن دهانه رحم و انقباضات واژنی به دنیا می آید. مدت زمان زایمان در هر خانمی متفاوت است و عواملی مانند پوزیشن قرارگیری جنین و یا روند گشاد شدن دهانه رحم بر طول زمان زایمان طبیعی تاثیر می گذارند.

خانم هایی که بار اول زایمان طبیعی را تجربه می کنند، مدت زمان زایمان شان بیشتر از خانم هایی است که قبلا زایمان طبیعی داشته اند. ممکن است نوزادی در عرض چند ساعت به دنیا بیاید، در حالی که به دنیا آمدن نوزادی دیگر هشت ساعت و یا بیشتر طول بکشد.

از زمان بارداری تا زمان به دنیا آمدن نوزاد، والدین می توانند تصمیم بگیرند که نوزاد خود را طبیعی به دنیا آورند و یا از راه زایمان سزارین.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر بنفشه قریشی جراح و متخصص زنان و زایمان، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در سه ماهه سوم بارداری و ما بین هفته ۳۸ تا ۴۲ اتفاق می افتد و معمولا با علائمی همراه می باشد.

مرحله ۱٫ آمادگی برای زایمان

این مرحله در حدود ۱۲ تا ۱۵ ساعت طول می کشد که شامل سه فاز می باشد:

  • فاز اولیه زایمان: گشاد شدن دهانه رحم و انقباضات رحمی

در این مرحله، با گشاد شدن دهانه رحم، مادر متوجه انقباضاتی در رحم خود خواهد شد (رحم تنگ می شود). هر یک از این انقباضات کمتر از چند دقیقه طول می کشد و به تدریج بیشتر خواهد شد. فاز اولیه زایمان در حدود شش تا دوازده ساعت طول می کشد. به همین خاطر، توصیه می شود مادر در منزل و در یک محیط آرام باشد.

در این مرحله، احتمال پاره شدن کیسه آب نیز وجود دارد.

  • فاز فعال زایمان: گشاد شدن دهانه رحم به میزان ده سانتی متر، انقباضات شدیدتر و مداوم

در این مرحله، با گشاد شدن دهانه رحم، انقباضات شدیدتری احساس خواهد شد. بهتر است مادر در این مرحله به بیمارستان مراجعه کند.

  • ورود به فاز زایمان: گشاد شدن دهانه رحم بیشتر از ده سانتی متر، انقباضات قوی تر

مدت زمان این مرحله کوتاه است و کمتر از یک ساعت طول می کشد. در این مرحله، نوزاد به کانال زایمان انتقال داده می شود.

مرحله ۲٫ بعد از گشاد شدن دهانه رحم به میزان ده سانتی متر، مرحله دوم زایمان که کمتر از یک ساعت طول می کشد، آغاز می شود. مدت زمان این مرحله در خانم هایی که قبلا زایمان طبیعی داشته اند، بیشتر می باشد.

با به دنیا آمدن نوزاد، بند ناف بریده می شود و مادر می تواند کودک خود را در آغوش بگیرد.

در این مرحله، تنفس نوزاد کنترل خواهد شد.

مرحله ۳٫ انتقال جنین

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، جفت نیز باید خارج شود. این مرحله در حدود بیست دقیقه طول می کشد و ممکن است هنگام خارج شدن جفت، مادر انقباضاتی را احساس کند که البته خفیف تر از انقباضات زمان زایمان می باشد.

مرحله ۴٫ ساعات اولیه بعد از زایمان

واپسین لحظات بعد از زایمان با عنوان Golden Time شناخته می شود. در صورتی که شرایط مناسب باشد، نوزاد بر روی قفسه سینه مادر گذاشته می شد. این کار به تنظیم دمای بدن نوزاد و تنفس او کمک می کند.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی زایمان طبیعی در ساری

زمان زایمان

هفته ۴۱ یا ۴۲ بارداری، زمان زایمان می باشد، بروز علائم زایمان زودتر از زمان گفته شده و یا زمانی که احتمال  بروز مشکل برای مادر و یا جنین وجود داشته باشد، زایمان باید انجام شود. در چنین شرایطی، اقداماتی نظیر گشاد شدن دهانه رحم و یا پارگی غشا در بیمارستان و توسط پزشک انجام خواهد شد.

مادران باید این نکته را  در نظر داشته باشند که تشخیص زمان دقیق زایمان سخت است و مادران باید در این خصوص انعطاف پذیر باشند و آرامش خود  را حفظ کنند تا زمان مناسب وضع حمل فرا برسد.

آیا بعد از زایمان طبیعی، واژن بخیه زده خواهد شد؟

در صورتی که حین زایمان، واژن دچار پارگی شود، بخیه زدن نیاز می باشد. حتی پارگی بسیار جزئی در واژن نیز باید بخیه زده شود. پارگی واژن در ابتدای زایمان طبیعی است و برای بسیاری از خانم ها اتفاق می افتد.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

یکی از مزایای زایمان طبیعی این است که این شیوه زایمان دوره نقاهت بسیار کوتاهی را به همراه دارد.

در صورتی که میزان پارگی واژن بیشتر باشد، شدت درد بیشتر خواهد بود. اما با این حال، بعد از زایمان طبیعی، هنگام نشستن و یا دستشویی مقداری درد احساس خواهد شد.

پیاده روی، نوشیدن آب و مایعات و مصرف غذاهای سرشار از فیبر، بعد از زایمان طبیعی و به منظور پیشگیری از بروز یبوست توصیه می شود.

تمرینات کگل نیز به تنگ شدن عضلات لگنی و رفع بی اختیاری کمک می کند.

معمولا تا چند هفته بعد از زایمان، خونریزی از واژن مشاهده می شود که می توان از پدهای جاذب استفاده کرد. در صورتی که شدت خونریزی از خونریزی دوران قاعدگی بیشتر باشد و یا حجم خونریزی بیشتر شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بعد از به دنیا آمدن نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

بعد از به دنیا آمد نوزاد، علائم حیاتی و تنفس کنترل می شوند، پیش آن که نوزاد بر روی سینه مادر گذاشته شود. بعد از به دنیا آمدن نوزاد و خارج شدن جفت، هر گونه پارگی ترمیم خواهد شد. اپیزیوتومی، برشی است که در ناحیه ما بین واژن و مقعد (که پری نئوم نام دارد) زده می شود.

آیا بعد از زایمان طبیعی، امکان شیردهی برای مادر وجود دارد؟

بله، امکان شیردهی بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد وجود دارد و نوزاد نیز قادر به مکیدن سینه مادر می باشد. اولین تغذیه نوراد باید از شیر مادر باشد که حاوی مایع مغذی به نام کلستروم یا آغوز است. آغوز که تا چند روز بعد از زایمان در سینه ها تولید می شود، زردتر و ضخیم تر از شیر سینه است. شیر مادر، چند روز بعد از زایمان از سینه خارج خواهد شد.

مادران باردار می توانند از قبل خود را برای زایمان طبیعی آماده کنند، اما واقعا به طور قطع نمی توان گفت که در طول زایمان چه اتفاقی خواهد افتاد. مادران می توانند با شنیدن تجربیات مادرانی که زایمان طبیعی که داشته اند، آمادگی بیشتری پیدا کنند.

پاسخ

1 + دو =

Call Now Button