آیا همه مادران باردار باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

واکسن آنفولانزا یکی از انواع واکسن هایی است که به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که به فصل سرما نزدیک می شویم برخی از افراد به دلایل مختلفی برای واکسن زدن اقدام می کنند. در این بین زنان باردار به دلیل شرایطی که تجربه می کند از پیامد های احتمالی واکسن آنفولانزا در بارداری هراس دارند به همین جهت از پزشکان مختلف این سوال را می پرسند که آیا واکسن آنفولانزا در بارداری خطرناک است؟

اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این پرسش هستید این مقاله را از دست ندهید.

ضرورت تزریق واکسن آنفولانزاآیا زنان باردار می توانند واکسن آنفولانزا استفاده کنند؟

بله. استفاده از واکسن آنفولانزا در تمامی دوران بارداری بی خطر است و زنان باردار می توانند بدون توجه به این که در کدام مرحله از بارداری و در کدام سه ماهه هستند از این نوع واکسن ها به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا استفاده کنند.

زنان باردار چرا باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

زنانی که در دوران بارداری هستند به دلیل این که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف تر از شرایط عادی شده است در صورتی که بیمار شوند عوارض و ظهورات بالینی بیماری در آن ها شدید تر اتفاق می افتد. مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان و مراقبت های لازم در طول دوران بارداری می تواند به آنها کمک کند تا در یک وضعیت سالم و تحت کنترل قرار گیرند.

تزریق واکسن کرونا از مهم ترین روش هایی است که می توانند از بروز این بیماری در خودشان جلوگیری کنند.

بنابراین یکی از ضرورت های واکسینه شدن زنان سلامتی خودشان است اما از طرف دیگر نوزادانی که مادر شان واکسن آنفولانزا استفاده کرده است تا چندین ماه بعد از انجام زایمان طبیعی یا سزارین ایمنی بدنشان بالاست و به این بیماری مبتلا نمی شوند.

ایمنی بدن نوزاد در اثر واکسنی که مادر زده است سبب می شود نوزاد در سن کم به این بیماری دچار نشود و تا زمانی که شرایط انجام واکسن را پیدا کند بدن اش ایمن باشد.

 

برای واکسن آنفولانزا چه جایگزینی وجود دارد؟

هیچ راه دیگری برای جایگزینی واکسن کرونا وجود ندارد و واکسن آنفولانزا از بهترین راه هایی است که بدون هیچ عارضه و بالاترین ایمنی می توان بدن مادر و جنین اش را در برابر این ویروس ایمن کرد.

واکسن آنفولانزا در کدام سه ماهه بارداری تزریق شود بهتر است؟

این واکسن در تمامی دوران بارداری و در هر سه ماهه قابل تزریق است و بدون هیچ مشکلی می تواند از بروز آنفولانزا در زنان جلوگیری کند.

آیا واکسن آنفولانزا باعث سقط جنین می شود؟

خیر تمامی پژوهش هایی که صورت گرفته است بر این نکته صحه می گذارد که واکسن زدن زنان باردار خطر سقط را در آن ها افزایش نمی دهد.

عوارض واکسن آنفولانزا

این واکسن همچون تمامی واکسن هایی که وجود دارد دارای عوارض و پیامد هایی است که موقتی است و هیچ عامل خطری برای افراد محسوب نمی شود. مثل:

  • دردناکی در ناحیه گلو
  • قرمزی
  • تورم
  • حالت غش و تشنج
  • سردرد
  • تب
  • درد در ناحیه مفاصل
  • حالت تهوع
  • احساس خستگی و بی حالی مفرط

 

شما عزیزان برای درمان و مشاوره های لازم در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، می توانید با شماره های ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر قریشی مراجعه فرمائید.

 

قیمت واکسن آنفولانزا

در بسیاری از موارد واکسن آنفولانزا در بازارهای خصوصی و آزاد به فروش می رسد به همین دلیل نمی توان هزینه ای ثابت را برای آن تعیین کرد. هر ساله که این واکسن در بازارهای دولتی و خصوصی عرضه می شود هزینه های مختلفی برای آن تعیین می شود و حتی قیمت واکسن در یک سال با سال قبل متفاوت است.

بنابراین زمانی که اعلام شد این واکسن ها در داروخانه ها قابل تهیه است باید به مراکز پخش اصلی بروید و هزینه را جویا شوید. به طور کلی هزینه واکسن آنفولانزا دولتی نسبت به بازارهای خصوصی کمتر است و می توانید به راحتی از پس هزینه های آن برآیید.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم مهم ترین سوالاتی که زنان باردار در خصوص واکسن آنفولانزا مطرح کرده بودند را پاسخ دهیم. همانطور که گذشت دانستیم که این واکسن در دوران بارداری علاوه بر این که بی خطر است دارای مزایایی است که هم مادر و جنین از آن بهره مند می شوند.

مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان و دریافت مشاوره های لازم در خصوص بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا، مزایا و معایب آن توصیه می شود.

[همه: 0 متوسط: 0]
دکتر بنفشه قریشی

پاسخ

نوزده − 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی