کولپوسکوپی رحم در ساری

کولپوسکوپی رحم در ساری

کولپوسکوپی یکی از روش های تشخیصی پزشکی می باشد که برای بررسی دهانه رحم و بافت های واژن و اندام های تناسلی خانم ها انجام می شود. با استفاده از این روش ضایعات خوش خیم و بدخیمی که قابلیت تشخیصی دارند، مشخص می شوند. به طور کلی هدف اصلی استفاده از روش کولپوسکوپی جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم و تشخیص زودرس آن است.

کولپوسکوپی یکی از روش های تشخیصی پزشکی می باشد که برای بررسی دهانه رحم و بافت های واژن و اندام های تناسلی خانم ها انجام می شود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر بنفشه قریشی متخصص زنان و زایمان در مازندران، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۰۹۱۱۹۱۹۹۳۰۸ – ۰۱۱۳۳۳۲۷۱۳۷

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم از حدود ۳۰ سالگی در خانم ها بروز می کند. سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه هیچگونه علامتی ندارد و فرد با مراجعه به پزشک و معاینه توسط پزشک و انجام تست پاپ اسمیر می تواند از وجود احتمالی سرطان دهانه رحم مطلع شود. این سرطان اگر با آزمایشات روتین مشخص نشود و فرد به پزشک مراجعه نکند به مرور زمان علائمی مانند ترشحات چرکی و یا حتی خونی بروز می کند.

تست پاپ اسمیر

انجام تست های سالیانه پاپ اسمیر الزامی می باشد و چنانچه سه سال متوالی جواب تست پاپ اسمیر نرمال باشد می توانند با نظر پزشک معالج خود فاصله انجام این آزمایش را طولانی تر کرد و فاصله بین آن را به هر سه سال یک بار کاهش داد. انجام این تست از سن ۲۲ سالگی تا سن ۶۵ سالگی انجام شود. تست پاپ اسمیر اگر همراه با بررسی نوعی از ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی باشد که این ویروس می تواند شخص را به سرطانه دهانه رحم کند. اگر انجام این تست همراه با مشخص کردن این وبروس باشد می توان هر ۵ سال یک بار تست پاپ اسمیر تکرار شود.

کولپوسکوپی چیست؟

گاهی اوقات بر اساس نتیجه آزمایشات پاپ اسمیر و معاینه خانم ها پزشک تصمیم می گیرد از یک روش دقیق تر و با کیفیت تر برای مشاهده دهانه رحم استفاده کند. این روش استفاده از دستگاهی است به نام کولوسکوپ. کولپوسکوپ یک دوربین یا یک میکروسکوپ ظریف می باشد برای رویت دقیق دهانه رحم از نظر زخم و سایر مشکلات می باشد. کار با قرار دادن وسیله ای به نام اسپکولوم داخل واژن شروع می شود. پس از آن دیواره واژن توسط مواد رنگی به صورت کامل رنگ آمیزی می شود. نقاط غیر طبیعی و زخم ها خود را بهتر نشان می دهند. در صورتی که پزشک در معاینه متوجه وجود زخم یا مناطق غیرطبیعی شد از آنها نمونه برداری می کند. معمولا به دنبال انجام نمونه برداری خونریزی بسیار کمی اتفاق می افتد که نیاز به اقدام خاصی نیست.

چه مواردی در کولپوسکوپی مشاهده می شود؟

به وسیله دستگاه کولپوسکوپی پزشک می تواند با رنگ آمیزی های خاصی داخل واژن و دهانه رحم را مشاهده کند. این عمل حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد نیاز به بستری شدن ندارد و به صورت سرپایی و داخل مطب قابل انجام است. با کولپوسکوپی می توان سرطان ها و سلول های بدخیم دهانه رحم را در همان ابتدای کار شناسایی کرد و اگر به مورد مشکوکی برخورد کردیم از آن نمونه برداری شود و برای پاتولوژی ارسال شود. بنابراین با درمان به موقع جلوی پیشرفت ضایعه گرفته می شود. دقت تشخیصی کولپوسکوپی رحم برای شناسایی سلول های بدخیم بسیار بالا و حدود ۹۹ درصد می باشد و در مقابسه با روش دیگری مانند پاپ اسمیر این عدد ۶۰ درصد می باشد.

کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم

انجام کولپوسکوپی در چه کساانی الزامی است؟

  • کسانی که نتیجه تست پاپ اسمیر آنها غیرطبیعی گزارش شود و احتمال وجود سلول های سرطانی وجود داشته باشد.
  • در افرادی که مبتلا به زگیل های تناسلی می باشند یا این ضایعه پوستی در همسران آنها نیز دیده شده.
  • افراد مبتلا به زخم های مزمن دهانه رحم
  • کسانی که معاینه ظاهری سرویکس یا دهانه رحم آنها غیرعادی باشد.
  • افرادی که بعد از نزدیکی و فواصل بین پریودها دچار خونریزی و لکه بینی می شوند.

نتیجه نمونه برداری کولپوسکوپی

دو تا ۴ هفته بعد آماده است و پزشک بر اساس جواب نمونه برداری با بیمار در ارتباط خواهد بود تا برنامه ها و پلان های بعدی درمانی انجام شود.

[همه: 0 متوسط: 0]
دکتر بنفشه قریشی

پاسخ

12 − دوازده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر بنفشه قریشی