عمل تنگ کردن واژن و مزایای آن

عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی روشی است که هدف آن سفت و تنگ کردن واژنی است که در اثر زایمان طبیعی یا بالا رفتن سن، گشاد و یا شل شده است. تنگ کردن واژن با روش های مختلفی از جمله جراحی و یا لیزر انجام میشود. البته روش های دیگری از جمله مصرف داروهای موضعی یا روش های خانگی نیز به شکل های مختلف مطرح میشوند. اما این روش ها فاقد هرگونه اثربخشی بوده و حتی میتوانند موجب بروز عوارض جدی شوند. بنابراین هدف ما در این مقاله توضیح روش جراحی تنگ کردن واژن، نحوه انجام، مزایا و عوارض آن است.

عمل تنگ کردن واژن چیست؟

واژینوپلاستی روشی برای ساخت یا ترمیم واژن شماست. این روش میتواند مسائلی از جمله شل شدگی و گشادی کانال واژن یا ناهنجاری های مادرزادی را برطرف کند. همچنین واژینوپلاستی به عنوان بخشی از جراحی تغییر جنسیت انجام میشود.

دلایل انجام واژینوپلاستی یا عمل تنگ کردن واژن

شما می توانید به دلایل عملکردی و زیبایی واژینوپلاستی انجام دهید. دلایل عملکردی مواردی مانند رابطه جنسی یا بی اختیاری ادرار هستند. لوازم آرایشی به معنای ظاهر یا احساسی است که چیزی در شما ایجاد می کند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک فرد ممکن است تصمیم به انجام واژینوپلاستی بگیرد. برخی از آن دلایل عبارتند از:

زایمان طبیعی: زایمان طبیعی باعث کشیدگی و شل شدن عضلات واژن می شود. افزایش سن نیز می تواند باعث شود که واژن شما تنگی خود را از دست بدهد. این می تواند علائم ناراحت کننده ای ایجاد کند و بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

شرایط پزشکی: افراد ممکن است پس از انجام اشعه برای درمان سرطان نیاز به بازسازی واژن داشته باشند. واژینوپلاستی همچنین می تواند به تغییر شکل واژن شما کمک کند اگر ارائه دهنده شما آن را در طول درمان سرطان بردارد.

شرایط مادرزادی: برخی از ناهنجاری های مادرزادی (شرایط موجود در هنگام تولد) می توانند بر ظاهر و عملکرد واژن شما تأثیر بگذارند. این می تواند شامل تولد بدون واژن یا ناتوانی در قاعدگی به دلیل توسعه نیافته واژن باشد.

تایید جنسیت: افراد ممکن است واژینوپلاستی را به عنوان بخشی از جراحی زنانه کردن پایین بدن انجام دهند

مراحل و نحوه انجام عمل تنگ کردن واژن

عمل تنگ کردن واژن یک جراحی ماژور بوده و لازم است توسط جراح باتجربه و حاذق انجام شود. علاوه بر این رعایت دقیق دستورالعمل های قبل و بعد از عمل نیز از اهمیت حیاتی برخوردار است. در ادامه فرآیند عمل واژینوپلاستی را از مراحل قبل تا اقدامات بعد از عمل، شرح داده ایمک

اقدامات و ملاحظات قبل از جراحی تنگ کردن واژن

اگر واژینوپلاستی انجام دهید، تحت ارزیابی و آزمایش قرار خواهید گرفت تا برای جراحی آماده شوید. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی اینکه آیا شما برای جراحی سالم هستید یا خیر و در مورد سابقه پزشکی خود بیشتر بدانید.

آموزش در مورد خطرات، مزایا و الزامات مراقبت پس از جراحی.

توصیه هایی که خطر بروز عوارض از جمله ترک سیگار را کاهش می دهد.

برای افرادی که در بدو تولد (AMAB) تحت عمل واژینوپلاستی برای تایید جنسیت قرار می‌گیرند، شرایط خاصی قبل از عمل (مانند حذف موهای زائد ناحیه تناسلی) وجود دارد که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما با شما بررسی می‌کند.

ارائه‌دهنده شما دستورالعمل‌های خاصی را بر اساس وضعیتتان به شما می‌دهد تا به شما کمک کند برای این روش آماده شوید

نحوه انجام واژینوپلاستی

این روش بسته به دلیل انجام واژینوپلاستی متفاوت خواهد بود.

هنگامی که برای بهبود شلی یا ترمیم آسیب واژینوپلاستی انجام می دهید، این روش شامل موارد زیر است:

برداشتن پوست/بافت اضافی یا افتادگی.

استفاده از بخیه برای محکم کردن بافت شل در کانال واژن.

کاهش اندازه دهانه واژن با عقب کشیدن یا برداشتن بافت اضافی.

واژینوپلاستی برای ترمیم ناهنجاری های مادرزادی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ایجاد یک واژن کاربردی

برداشتن بافت اضافی یا ساختارهای غیر طبیعی که با آن متولد شده اید.

جلوگیری از تجمع خون در دوران قاعدگی

دوران نقاهت واژینوپلاستی

جراح شما آنچه را که بعد از واژینوپلاستی می توانید انتظار داشته باشید، از جمله اینکه چه علائمی نشانه مشکلات احتمالی هستند را بررسی خواهد کرد. برخی از افراد تا پنج روز در بیمارستان بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر زودتر به خانه می روند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت و داروهای ضد درد برای کمک به ناراحتی پس از جراحی تجویز می کند.

برخی از چیزهایی که می توانید انتظار داشته باشید عبارتند از:

خونریزی خفیف تا 48 ساعت پس از جراحی.

تورم یا کبودی در ناحیه تناسلی شما. از بین رفتن تورم ممکن است چند هفته طول بکشد. برای افرادی که برای تایید جنسیت واژینوپلاستی انجام می‌دهند، تورم ممکن است باعث شود که شما اسپری کنید یا ادرار کنید.

خارش یا بی حسی در حین التیام پایانه های عصبی شما.

جای زخم (که با گذشت زمان روشن یا تغییر رنگ می دهد).

استفاده از کاتتر برای کمک به ادرار کردن این می تواند تا یک هفته یا تا زمانی که مجرای ادرار شما بهبود یابد ادامه یابد

عوارض عمل تنگ کردن واژن

خطرات بر اساس وسعت جراحی و دلیل انجام آن کمی متفاوت است. برخی از خطرات پس از واژینوپلاستی برای درمان صدمات یا شرایط مادرزادی می تواند شامل موارد زیر باشد:

دیسپارونی (مقاربت دردناک).

بی حسی یا از دست دادن حس.

عفونت.

خون ریزی

مزایای انجام جراحی تنگ کردن واژن

مزایای بعد از جراحی افزایش رضایت جنسی و عزت نفس است. افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند اغلب کیفیت زندگی بهتری را پس از بهبودی گزارش می کنند

عمل تنگ کردن واژن چقدر طول میکشد؟

بستگی به وسعت جراحی دارد. برخی از واژینوپلاستی ممکن است تا 10 ساعت طول بکشد در حالی که برخی دیگر فقط چند ساعت طول می کشد.

بهترین جراح تنگ کردن واژن [در ساری] 

[همه: 0 متوسط: 0]
dr-ghoreishi
دکتر بنفشه قریشی

دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی و فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی مازندران (ساری) می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر بنفشه قریشی