درمان قطعی و بدون بازگشت پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم در ساری در برخی از مواقع بسیار پیچیده نیست و دکتر زنان هیچ دارو یا جراحی پیشنهاد نمی دهند اما به طور کلی باید این موضوع را به خاطر داشت که درمان پولیپ رحم برای هر فرد، متفاوت بوده به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. خوشبختانه درمان پولیپ رحم در ۹۵ درصد مواقع موفقیت آمیز بوده است.در این مقاله به توضیحات کاملی درباره انواع روش های درمان پولیپ رحم می پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید…

درمان پولیپ رحم در ساری

درمان پولیپ رحم چیست؟

درمان پولیپ رحم برای زنانی که در حفره رحم یا دهانه رحم خود دچار توده‌های خوش خیم شده اند، انجام می‌شود. نوع درمان پولیپ رحم به اندازه، تعداد و نوع پولیپ‌ها، علت آن، سن و سلامت کلی بیمار بستگی دارد همچنین اگر درمان پولیپ رحم به درستی انجام نشود، می تواند منجر به عوارضی مانند کم‌خونی شود و کیفیت زندگی تحت تاثیر گذار قرار دهد.

روش‌های درمان پولیپ رحم

روش‌های درمان پولیپ رحم به طور کلی به دو دسته دارویی و جراحی تقسیم می‌شود که در ادامه مطلب در خصوص چگونگی تجویز هر کدام از این روش‌ها مطالعه خواهیم کرد:

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی و اصلاح تغذیه و انجام فعالیت های ورزشی تاثیر زیادی روی پیشگیری و درمان پولیپ رحمی دارد. ورزش کردن موجب کاهش وزن می‌شود و کاهش وزن نقش موثری بر درمان پولیپ رحم دارد. اما در حقیقت ورزش و رژیم غذایی مناسب به تنهایی پولیپ‌های رحمی را کوچک نمی‌کنند.

درمان پولیپ رحم

روش های دارویی درمان پولیپ رحم

در برخی مواد پولیپ های رحم کوچک بوده و در مراحل ابتدایی است در این مواقع پزشک برای درمان پولیپ رحم دارو تجویز می کند اما درمان پولیپ رحم با دارو معمولا یک راه حل کوتاه مدت است و علائم اغلب پس از قطع مصرف دارو در بیماران عود می‌کند. این داروها عبارتند از:

. داروی هورمونی: برای درمان پولیپ رحم کاهی داروهای هورمونی برای متعادل نگه داشتن هورمون‌های بدن تجویز می‌شود که موجب کوچک شدن پولیپ‌های رحمی ‌شود.

. داروهای پیشگیری از بارداری: درمان پولیپ رحم با قرص ال دی معمولا به منظور جلوگیری از تخمک‌گذاری و جلوگیری از ایجاد کیست‌های جدید برای کوتاه مدت استفاده می‌شود.(درمان پولیپ رحم با دارو معمولا یک راه حل کوتاه مدت است و علائم اغلب پس از قطع مصرف دارو در بیماران عود می‌کند.)

. داروهای گیاهی: برای درمان پولیپ رحم با طب سنتی می‌توانید از دمنوش زنجبیل، بابونه، عسل درمانی و میوه‌ها و گیاهان تازه استفاده کنید. باید توجه داشته باشید مصرف داروهای گیاهی به تنهایی کافی نیست و حتما باید برای درمان قطعی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

روش های جراحی درمان پولیپ رحم

. کورتاژ: در درمان پولیپ رحم به روش کورتاژ توسط پزشک متخصص زنان بررسی و انجام می‌شود. در این روش پزشک زنان از یک وسیله مخصوص فلزی استفاده می‌کند که یک سر آن به صورت حلقه‌ای است. با استفاده از این وسیله پولیپ را از دیواره رحم جدا کرد.این تکنیک برای پولیپ های کوچک تر مناسب است.

. برداشت پولیپ توسط جراح: در روش دیگر درمان پولیپ رحم پزشک به کمک جراحی اقدام به برداشت پولیپ‌ها می کند و پولیپ‌های خارج شده را برای بررسی و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستد. بیش از ۹۵ درصد از پولیپ‌های رحم، خوش‌خیم هستند. اگر پولیپ به صورت کامل خارج شود احتمال عود آن کمتر است.

. برداشت رحم: برداشت رحم توسط پزشک در درمان پولیپ رحم در مواردی تجویز می‌شود که پزشک توده‌ها را بدخیم تشخیص داده و برای جلوگیری از گسترش سرطان این اقدام به خارج کردن رحم می‎کند.

سوالات متداول درمان پولیپ رحم

نتیجه گیری

در صورت بروز علائمی مرتبط با پولیپ رحم، بهتر است به پزشک زنان خود مراجعه کنید تا بررسی های لازم در خصوص شما صورت گیرد و درمان پولیپ رحم مناسب انجام شود. همچنین، با بررسی منظم و عادی برای ارزیابی سلامتی تناسلی خود از بروز پولیپ رحم خود مطلع شوید و هرچه سریع‌ترنسبت به درمان پولیپ رحم اقدام کنید.

[همه: 0 متوسط: 0]
dr-ghoreishi
دکتر بنفشه قریشی

دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی و فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی مازندران (ساری) می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با دکتر بنفشه قریشی