سن مناسب لابیاپلاستی چند سال است؟

جراحی لابیاپلاستی برای اصلاح مشکلات ظاهری و عملکردی لبه های داخلی و خارجی واژن انجام می شود. این عمل یکی از روش های مناسب برای رفع اختلالات جنسی ناشی از بزرگ بودن لابیاها و افزایش زیبایی واژن می باشد. آیا شما قصد انجام جراحی لابیاپلاستی را دارید اما نمی دانید سن مناسب لابیاپلاستی چند سال است؟آیا لابیاپلاستی برای نوجوانان مناسب است؟ ما در این مقاله به طور کامل به توضیحاتی در این زمینه می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید…

کاندیدای مناسب لابیاپلاستی چه کسانی هستند؟

کاندیدای مناسب برای لابیاپلاستی، خانم هایی هستند که پس از زایمان تغییرات قابل توجهی در لابیای  آن ها به وجود آمده است، یا دارای لابیای بزرگ و یا نامتقارن می باشند. جراحان تاکید می کنند که هیچ شکل استانداردی برای اندام تناسلی وجود ندارد. با این حال، بسیاری از خانم ها از داشتن لابیای برجسته ابراز نارضایتی می کنند. اما باید در نظر گرفت که آیا فرد در سن مناسب لابیاپلاستی قرار دارد یا خیر.

الزامات داوطلبین، برای لابیاپلاستی شامل موارد زیر می باشد:

  • داشتن 18 سال یا بیشتر
  • داشتن ناراحتی فیزیکی در هنگام نشستن، ورزش یا داشتن رابطه جنسی
  • نداشتن اعتماد به نفس به دلیل اندازه یا ظاهر لابیا
  • داشتن پارگی های لابیا ناشی از زایمان
  • مشکل در پوشیدن لباس های تنگ
  • اکثر بیمارانی که درخواست لابیاپلاستی دارند به دنبال بهبود ظاهر واژن هستند، اگرچه بجز مسائل ظاهری، دلایل زیادی وجود دارد که یک خانم به لابیاپلاستی روی بیاورد.

سن مناسب لابیاپلاستی

اگر می خواهید بدانید بهترین سن لابیاپلاستی چند سال است باید به شما بگوییم که سن فاکتور مهم در این جراحی به حساب نمی آید و اگر جراح با تجربه متبحر این عمل را انجام دهد، خانم ها از سن بلوغ به بعد یعنی از 13 سالگی تا 65 سالگی این عمل را انجام دهند. مدت زمان این عمل کوتاه است و نیازی نیست که فرد بیهوشی بگیرد یا در بیمارستان و کلینیک بستری شود. اگر قبل از سن بلوغ که  رشد جسمی آن ها کامل نشده است، این عمل انجام می تواند باعث مشکلات زیادی در ناحیه تناسلی گردد.

همانطور که گفته شد، حداکثر سن برای لابیاپلاستی 65 سال است و توصیه می شود که خانم ها بعد از این سن اقدام به جراحی لابیاپلاستی نکنند، زیرا با بالا رفتن سن سطح کلاژن سازی بدن کاهش پیدا می کند و روند ترمیم زخم و اسکار کند می شود. همچنین حتمال بروز عفونت افزایش پیدا می کند. همچنین برخی از خانم ها ممکن است در این سنین بیشتر به بیماری های مختلف دچار شوند که خود مانعی برای عدم انجام این جراحی می باشد. در نتیجه باید این عمل در بهترین سن لابیاپلاستی که 13 تاذ65 سالگی است، توسط بهترین جراح زیبایی واژن انجام شود.

چرا نرخ لابیاپلاستی در بین نوجوانان در حال افزایش است؟

نوجوانان با توجه به تغییرات سریعی که در بدن خود تجربه می کنند، معمولاً نسبت به ظاهر خود حساس می شوند. درک اینکه چه چیزی «طبیعی» است و چه چیزی غیر طبیعی است، می تواند برای آنها دشوار باشد. تمایل به داشتن ظاهر بی نقص به همراه با حضور قدرتمند رسانه ‌ای که زندگی روزمره آنها را با پیام ‌هایی در مورد ایده آل های بدن زنانه اشباع کرده است، می‌تواند به راحتی احساس نارضایتی یک زن جوان را تشدید کند.

این موضوع به دلایل مختلفی به ناحیه واژن نیز کشیده شده است. رسانه ها گزینه ‌های متداول برای جوان ‌سازی بافت ‌های واژن را برای زنان به موضوعی برجسته‌ تبدیل کرده اند. در حالی که این مسئله برای زنان بزرگسالی که می ‌خواهند مشکلات رایج پس از زایمان یا سایر ناهنجاری‌ های ناراحت‌ کننده را اصلاح کنند، مفید است. این پیشنهاد که بافت‌های تناسلی فرد ممکن است پس از عمل زیبایی ظاهر بهتری داشته باشند، ممکن است برای نوجوانان گیج ‌کننده باشد. علاوه بر این، زنان جوان می‌توانند راحت ‌تر به تصاویر دستگاه تناسلی زنانه به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند، و این امر نگرانی را در مورد مقایسه آناتومی افراد مختلف ایجاد می‌کند، حتی اگر این تصاویر روتوش شده باشند یا مانند سایر مدل ‌ها، ظاهر واقعی زنان را نشان دهند.

در واقع چنین اطلاعات متناقضی می تواند باعث شود که نوجوان احساس سردرگمی کند و از خود بپرسد که آیا به جراحی نیاز دارند یا خیر. لابیای ماژور و لابیا مینور در طول چرخه زندگی زن تغییر می کند و بلوغ نیز از این قاعده مستثنی نیست. تغییرات در اندازه، شکل و تقارن کاملا طبیعی است و به ندرت نشان دهنده یک مشکل بالقوه در سال های نوجوانی است.

در بدترین حالت، جراحی روی لابیا ها در حالی که یک زن جوان هنوز در حال بلوغ است می تواند رشد طبیعی این بافت ها را تغییر دهد. این جراحی نه تنها باعث نارضایتی او از ظاهر ناحیه تناسلی پس از رسیدن به سن بلوغ می شود، بلکه راه را برای سایر پیامدهای منفی ناخواسته مانند زخم، از دست دادن حس در بافت های واژن، ناراحتی در پوشیدن لباس های مناسب و یا مقاربت دردناک باز می کند.

سن-مناسب-لابیاپلاستی

آیا لابیاپلاستی برای نوجوانان مناسب است؟

صرف نظر از سن بیمار، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی زیبایی راه حل مناسبی است یا نه، کاملا شخصی است. در حالی که به طور کلی لابیاپلاستی باید تا بزرگسالی به تعویق بیفتد، در موارد نادر لابیاپلاستی ممکن است برای یک بیمار نوجوان مناسب باشد:

بدشکلی فیزیکی بافت ‌های تناسلی باعث ایجاد ناراحتی در طول فعالیت‌های روزمره یا جلوگیری از پوشیدن راحت برخی از انواع لباس ‌ها توسط بیمار می‌شود. جراحت یا جراحی قبلی در ناحیه تناسلی، باعث ایجاد مشکلات یا درد مداوم شده است. در چنین مواردی، تأیید اینکه یک بیمار نوجوان از نظر عاطفی برای جراحی آماده است نیز مهم است، و نشان می‌ دهد که او می‌داند چه نتایجی برای او واقع‌بینانه است و آماده است رویکردی مسئولانه در برابر تصمیم خود برای جراحی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به واژن

اگر نوجوانتان در مورد لابیاپلاستی سوال کرد چه باید کرد؟

سعی کنید نگرانی های او را نادیده نگیرید. شما می خواهید از ایجاد این احساس که شما در مقابل او هستید، جلوگیری کنید، که ممکن است باعث شود او به دلیل سرپیچی برای این روش استدلال بیاورد. در عوض، اجازه دهید او دلایل خود را برای تمایل به این نوع جراحی، آنچه در مورد لابیاپلاستی می‌ داند و اینکه فکر می ‌کند انجام آن به او کمک می ‌کند، با شما در میان بگذارد. به او اجازه دهید تا فراتر از آنچه دوستانش یا رسانه های اجتماعی مشهور می گویند، در مورد این روش تحقیق کند. شنیده شدن و یادگیری بیشتر در مورد این فرآیند ممکن است نگرانی های او را برطرف کند و در صورتی که واقعاً ضروری نباشد، علاقه به این روش را کاهش دهد.

اگر نوجوان شما در تمایل خود برای جراحی مصر است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که با یک جراح زیبایی یا متخصص زنان مشورت کنید. صحبت با یک پزشک باتجربه به شما و دخترتان کمک می کند تا بفهمید فیزیولوژی طبیعی برای سن او چیست و در نظر بگیرید که آیا جراحی مناسب است یا خیر.

[همه: 1 متوسط: 3]
dr-ghoreishi
دکتر بنفشه قریشی

دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی و فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی مازندران (ساری) می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر بنفشه قریشی